A Pannonia Reformata Múzeum, amely igazi kuriózum a magyar múzeumi palettán, 2018 májusában nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. A Türelmi Rendelet szabályainak megfelelően 1783-ban készült Ótemplom és a hozzá tartozó parókia, valamint az udvari épület rekonstrukciójának köszönhetően régi szépségében láthatjuk a szakrális teret, a mára sokfunkciós, de letisztult, puritán világú épületegyüttest, és a különleges, mediterrán hangulatú udvart. Az egész, így együtt, igazi, több mint kétszáz éves kálvinista kincs, amely rabul ejt minden hozzánk érkező látogatót. Az Ótemplom - az 1531-ben alapított, híres Pápai Református Kollégiummal közösen - a Nemzeti Örökség Intézete által sztélével megjelölt történelmi emlékhelyek egyike.
A Fő utcáról a Pannonia Reformata Kávézó és Vinotéka elegáns portálja hívogatja a vendégeket, akik tulajdonképpen az utcáról egyből egy magával ragadó hangulatú kávézóba vagy annak udvarára lépnek be, illetve úgy is mondhatnánk, hogy múzeumunk előszobájában találják magukat. A gondosan feltárt középkori falrészletek, a kávézó pultjában bemutatott festett mennyezetkazetta, a finoman hangolt apró részletek, a prémium minőségű kávé mellé járó bibliai ige valami különlegeset sugall: „Több az élet…” (Luk 12, 23).
Az Ótemplom karzatán kialakított „Hajlék az örökkévalóságban” állandó kiállítás a ma is élő keresztyén hitről tesz tanúbizonyságot, a dunántúli református örökség múltját és jelenét villantja fel úgy, hogy közben gyermekeket és felnőtteket egyaránt aktív részvételre, felfedezésre hív. A korszerű muzeológiai szemlélettel, magas szakmai színvonalon kialakított anyag nem szokványos, nem történetet mesél, hanem hitvalló tárlat, modern és hagyományos elemeket ötvöző formabontó kiállítás, melynek egyik alapelve: mindent a szemnek, mindent a kéznek és mindent a léleknek. Formabontó a tematika többszintű bemutatása is: a teológia, a vallási néprajz, valamint a múzeumpedagógia és az interaktív megoldások találkozása.
A múzeum egyediségét és egyben különlegességét az adja, hogy az Ótemplom „multifunkciós tér” lett, olyan élő templommúzeumként funkcionál, amelyben jól megfér – és gyönyörű egységet teremt – a bibliai vezérfonalú kiállítás, az egyházi, családi, közösségi és civil alkalmak, kulturális rendezvények, koncertek.
A hajdani parókia boltozott pincéjében a „Hori titkai” egyiptomi tárlat – látványos arcrekonstrukcióval és a modern audiovizuális eszközök lehetőségeivel kiegészülve, a több mint 3000 éves óegyiptomi koporsóval és múmiával a középpontban – felejthetetlen élményt nyújt.
A különleges akhmimi jegyeket hordozó egyiptomi szarkofág igazi kuriózum, ilyen csak a Vatikáni múzeumban, Berlinben, Koppenhágában és Brémában látható. A ritka lelet az 1884 ben, Akhmimban végzett ásatások során került napvilágra, s Markstein Károly kairói nagykereskedő ajándékozta egykori iskolájának, a Pápai Református Főiskolának. Hori, a koporsó készíttetője és tulajdonosa Hórusz (Ízisz fia) papja volt Akhmim templomában. A rajta látható ábrázolások alapján a szarkofág a XXI. dinasztia idején, Kr. e. 1169–945 között készülhetett. A vizsgálatok kiderítették, hogy a koporsóban nem Hori múmiája van, az aranyozott maszk egy későbbi dinasztia, a XXII XXX. korából származó középkorú férfi tetemét rejti.