Hit, remény, öröm, szeretet
Tudják, hogy mi a négy adventi gyertya jelentése? S azt, hogy ki volt az első, aki adventi koszorút készített? S hogy milyen gyönyörű adventi koszorúk készültek az idei utolsó PRaktika foglalkozáson?
Aki ellátogatott a Pannonia Reformata Múzeum PRaktika foglalkozására, Halászné Kapcsándi Szilvia múzeumvezetőtől hallhatott az adventi koszorúhoz fűződő hagyományokról, hogy aztán segítségével gyönyörű, igazi műalkotások készülhessenek.
Halászné Kapcsándi Szilvia elmondta, hogy az első adventi koszorú Johann Wichern evangélikus lelkész nevéhez köthető, aki az általa alapított gyermekotthonban készítette el először a várakozás szép szimbólumát. Ő 1839-ben egy örökzöldekkel díszített szekérkerékre 24 gyertyát rakott, s minden nap eggyel többet gyújtott meg a karácsonyhoz közeledve. 20 piros gyertya jelezte a hétköznapokat, négy fehér pedig az adventi vasárnapokat. A Pannonia Reformata Múzeumban is van egy ezt szimbolizáló adventi koszorú, mely a várakozás időszakában helyet kap az udvarban.
Közel egy évszázadig az adventi koszorút csak protestáns, főleg ifjúsági körökben ismerték és használták, a katolikusoknál valószínűleg csak az első világháború után jelent meg, széles körű elterjedése az 1930-as évekre tehető. Az adventi koszorú gyertyái az Úr eljövetele előtti várakozás szimbólumai, az adventi időszak négy hetét tagolják. A gyertyák a Jézus születése révén szétáradó világosságot, egyben a hitet, a reményt, a szeretetet és az örömöt jelképezik.
A koszorúk díszítéséhez nagyon sok örökzöldet használtak a résztvevők, tuja-, fenyő-, bukszuság is volt az asztalokon. A gyertyák mellé kerültek a természetes anyagú díszek, tobozok, termések. Aki szerette volna, szalaggal is dekorálhatta az adventi koszorúját. A foglalkozás helyszíne a Pannonia Reformata Múzeum foglalkoztatóterme volt, s a résztvevők a készülő adventi udvart is megcsodálták.
Horváth Andrea
gyűjteményi tudósító