Mű-emlékeink

A Kávéházi esték utolsó alkalmára várták az érdeklődőket a Pannonia Reformata Múzeum fogadóterébe. A hat alkalomból álló sorozat Mezei László főépítész és Simon Zsolt történész kezdeményezésére indult januárban. Célja a századforduló neves építészeinek bemutatása és azon várostörténeti események felelevenítése, amelyek meghatározóak voltak a városkép kialakításában. Az utolsó alkalom vendége dr. Mezős Tamás volt.
Dr. Mezős Tamás okleveles építészmérnök, műszaki doktor, műemlékvédelmi szakmérnök a BME tanára, de volt dékánhelyettese is, valamint három éven át a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt vezette. Több mint 80 épületrekonstrukció fűződik a nevéhez. Mint mondta, az egyik legfontosabb kérdés az, hogy a műemlékvédelemben meddig szabad elmenni az állagmegóvás érdekében. Ennek kapcsán Thészeusz hajójának példáját említette.
- Annyira sokra tartották az athéniek a Thészeuszt, hogy a hajóját megőrizték. Ókori forrásból lehet tudni, hogy ahogy romlottak az anyagok, a fadarabok, azt kicserélték. És már az ókori filozófusok is gondolkoztak azon, hogy a folyamatosan cserélt anyagok után az a Thészeusz hajója, vagy nem a Thészeusz hajója. Mi az, hogy tekinthető-e eredetinek? És hát az elmúlt két és fél ezer évben ezt nem sikerült senkinek megválaszolni – mondta az előadó.
Adódik a kérdés, hogyha minden elemet kicserélnek, s a régi elemekből is építenek egy új hajót, akkor vajon Thészeusznak két hajója lesz-e, s ha csak egy, akkor melyik az igazi: - Én azt gondolom, hogy akkor tekinthető hitelesnek egy építészeti emlék, hogyha az anyagában is őrzi azt, ami eredetileg volt. Tehát az, hogy most vasbetonból szépen fölépítünk egy házat, és ráapplikálunk különböző formákat, az tetszhet, meg nem tetszhet, de az nem műemlék.
Van olyan elmélet is, amely kizárja az állagmegóvást. A németek közül egy másik bölcs művészettörténész leírta, hogy az az igazi, ha szépségében meghalni hagyjuk. Tehát ha nem nyúlunk hozzá az építés után, használjuk, amíg használjuk, majd amikor nem használjuk, akkor szépen lassan elpusztul. - Az építészet nem erről szól – tette hozzá a szakmérnök. - Az építészetnek a társadalmat kell kiszolgálni, és a társadalom kiszolgálásához hozzátartozik, hogy nem bontunk le mindent és a régiek, tehát a Thészeusz hajóját megpróbáljuk megtartani, nem cserélünk ki benne mindent, de lehetőség szerint az, ami megvan, az maradjon hiteles.
Dr. Mezős Tamást kérdeztük a Pannónia Reformata Múzeum és az Ótemplom rekonstrukciójáról is, milyennek találja a szakember szemével. - Ez eredeti. Remekül társították a múltat a kortárs elemekkel. Itt pedig ez a felfogás, ami érvényesül, tehát ez pontosan egy eredeti, jó, kitalált kortárs, nem idegen épített környezet.
A kávéházi beszélgetéssorozat most véget ért. A szervezőket kérdeztük a folytatásról, egyelőre azonban nincsenek még konkrét tervek.
Horváth Andrea
gyűjteményi tudósító