Új igazgató a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei élén
Január elsejétől Gerecsei Zsolt a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek igazgatója. A Tatai Református Egyházmegye esperese Köntös Lászlót követte az intézményvezetői székben. A Pannonia Reformata Múzeumot, a könyvtárat és a levéltárat magában foglaló intézményegység új igazgatója vallja, az első időszak nem a változtatásról szól, hanem a megismerésről, a tapasztalatszerzésről.
Gerecsei Zsolt a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán szerzett egyetemi diplomát, Győrött szentelték lelkésszé 1999-ben. Segéd, majd beosztott lelkészként szolgált a Dadi Református Egyházközségben, ahol megválasztott lelkész is lett. 2005-ben az Ácsi Református Egyházközség hívta és választotta meg lelkészének. 2020-ban a Tatai Református Egyházmegye esperesévé választották. Az új igazgató kiemelte, a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek levéltára, könyvtára és múzeuma számára mindig olyan helyet jelentettek, ahol jó lenni, és amelyeket a nyitottság, az elfogadás és a magas szintű szakmai munka jellemez. – Voltunk itt gyülekezeti kiránduláson, volt, hogy csak becsöppentünk egy rendezvényre, és mindig ezt tapasztaltuk. A nyitottságot, amit például az adventi udvarban tapasztaltunk. A másik pedig, amit szintén tapasztaltam, az a magas szintű szakmai munka, amiről tudom, hogy országosan is elismert.
Gerecsei Zsolt a következő ciklusban, 2026-ban nem indul az esperesi címért, a gyűjteményi igazgatói feladatokat választotta. Mint mondta, az egyházkerület vezetése és Köntös László is szorgalmazta, hogy lelkipásztor álljon az intézményegység élén. – Úgy gondolják, hogy mivel egyházi intézményről van szó, az élén egyházba beágyazott embernek kell állnia, aki nem biztos, hogy tudományos szinten üti meg a mércét, akár könyvtáros, levéltáros vagy muzeológus mellett, de aki ezt az egyházi, ezt a református, ezt a speciálisan dunántúli református lelkületét, jellegét az intézménynek képviselni tudja, vagy akár alakítani is tudja. Az igazgató hozzátette, hogy a kutatómunka sem áll távol tőle, mindig is érdekelte az egyháztörténet, de azon belül az egyéni sorsok, személyes történetek, melyek megmutatják, hogy egy adott korban egy közösség vagy akár egy család, egy lelkész miként élte meg hitét, hogyan dolgozott, hogyan találta meg az útját.
Gerecsei Zsoltot arról is kérdeztük, mit tekint a legfontosabb feladatának: – Annak idején, amikor lelkészként kikerültünk a szolgálatba a teológia végeztével az idős, tapasztalt professzorok, akik akkor még nagyon sokszor korábban gyülekezeti lelkészek is voltak, azt helyezték a szívünkre, hogyha odakerültök valahova, ne változtatással kezdjétek. Meg kell ismerni a helyet, meg kell ismerni az embereket, azt a légkört, azokat a hagyományokat, azokat az elmúlt időben meghatározó eseményeket, történéseket, amik a jelenhez elvezettek. És majd amikor megismertétek és titeket is megismertek, akkor lehet elgondolkodni azon, hogy hogyan lehet mást vagy másképpen végezni. Én is így gondolom -mondta. Hozzátette, hogy fontos lenne az elnéptelenedő gyülekezetek tárgyi, szellemi emlékeit is összegyűjteni, nem szabad elfeledkezni az egyház mai történetéről sem.
A Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeinek igazgatóhelyettese továbbra is Halászné Kapcsándi Szilvia marad.
Horváth Andrea
gyűjteményi tudósító